Школи Ужгородщини економитимуть на лампочках

На заміні лампочок, замків та електричних плит закарпатські школи зможуть економити до 30% витрат.

До 30% електроенергії може зекономити Коритнянська школа на Ужгородщині, якщо замінить на кухні старі радянські плити. Це вже зробила Середнянська ЗОШ. А ще  тут поміняли насос у системі теплопостачання, пояснили учням, кільки грошей йде «на вітер» при відчинених дверях, відкручених кранах, увімкнутому світлі.

У школі села Есень — та ж ситуація. Ці три школи взяли участь у проекті «Школи крокують до енергозбереження», який впроваджувався в Закарпатській області з вересня 2011 до липня 2012 року за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації. 

Досвідом, який накопичували упродовж року, керівництво шкіл, району, наукових установ, громадських організацій ділилися на заключному семінарі, що відбувся на базі Середнянської школи І-ІІІ ступенів. Розпочався захід з огляду виставки робіт учнів трьох модельних шкіл проекту — конкурсних виробів з пластикової пляшки «Друге життя пластику», малюнків та реферетів на тему енергозбереження.

Леся Лойко, голова ГО «ФОРЗА» (впроваджували проект) розповіла: «Цей проект спрямований на те, щоб покращити енергоефективність, енергозбереження у трьох модельних школах Ужгородського району. По-перше, у рамках проекту, ми зробили енергоаудит з тепловізійним обстеженням, виявили втрати тепла, світла, запланували також покращення тих проблемних місць, які були виявлені енергоаудитом.

Друга частина проекту була направлена на роботу з дітьми та вчителями. Ми проводили уроки, дивилися відео про відповідальне ставлення до збереження енергоресурсів, випустили наочні матеріали, які сподіваємося, будуть нагадувати ощадливе ставлення із збереження електроенергії як в школах, так і вдома». За словами Лесі Лойко, планується надалі, що такі заходи будуть запроваджені у більшому масштабі в Україні.  

Економити електроенергію – просто, кажуть спеціалісти. На прикладі шкіл з’ясували, що тільки ремонт всіх замків економить втрати тепла узимку на 20%. А ще незабути виключити світло, слідкувати, щоб вода не текла у кранах. Це прості речі, які можуть робитися без донорських коштів, — зауважують у «ГО Форза».

Читайте также:  SMART-ИСТОРИИ. Основано на реальных событиях

За словами Лесі Лойко, навіть неправильне встановлення пластикових вікон, які мали б зберігати тепло, загрожує значним втратами. «При тепловізійному обстеженні виявилося, що якщо вікна не ізолювати правильно при встановленні, то тепло виходить, — додає Леся Лойко. — Такі речі можна вирішувати на стадії проекту».

Діана Демко, заступник директора з виховної роботи Коритнянської школи задоволена проектом. Розповідає, що школа очікує культурне ставлення учнів до енергозберігаючих технологій. «Треба міняти не тільки зовнішній фасад школи чи внутрішній інтер’єр, але  свідомість, своє ставлення, — коментує керівниця. —  зауважу також, що такі прості засоби, як встановлення зарадіаторного екрану дає економію 9% тепла у приміщені. Заміна елетроплит, шо плануємо зробити, зекономить 30% споживання електроенергії.

На плитах вже економить Середнянська школа. Їх тут у рамках проекту встановили нещодавно. Андрій Югас, директор школирозповідає: «Плити у нас стояли ще радянські, астраханські. Таких дві по три конфорки. На них щодня витрачалось по 120 кВт. На заміні зекономимо суттєво. Крім того у рамках проекту ми замінили насос, за допомогою якого опалювалися корпуси школи, встановили новий, не такий потужний, але економія витрат -10%.

За рахунок тільки цих кроків обладнань зекономимо 1500 кВт щомісяця».  Ми раді, що наша школа потрапила у цей проект».  Зарадіаторні екрани, світильники з енергоефективними  лампами разом з усіма новаціями дозволять Середнянській ЗОШ зекономити 16 тис. кВт,  або 30% електроенергії та 17,4 тис.куб.м, або 27,9% природного газу та заощадити  понад 82 тис.грн., або 27%  коштів, що витрачаються на придбання цих енергоносіїв на рік.

Загалом таке зменшення використання паливно-енергетичних ресурсів від впровадження енергозберігаючих заходів в модельній школі сприятиме зменшенню викидів «парникових газів» на 9 тис. кг в рік, або на 21,5 % в порівнянні з обсягами викидів до впровадження згаданих заходів та покращенню екологічної ситуації  на теренах школи і навколишньої місцевості.

Читайте также:  Дизайн интерьеров магически преображается светодиодами

Стосовно підвищення енергоефективносі самих будівель шкіл, керівники установ відзначили, що на сьогодні у директорів немає жодного стимулу до покращення ситуації з енергоефективністю, оскільки у зв’язку з діючою системою бюджетного фінансування шкіл та визначення лімітів споживання енергоресурсів, керівництву  просто невигідно покращувати енергоефективність школи.

Тому дискусія зосередилася навколо питання необхідності змін в систему та механізми бюджетування та запровадження фінансових стимулів для школи бути більше енергоефективною. А це питання вже стосується загальнонаціонального рівня, тому важливо ініціювати такі зміни, хоча на рівні районів і області це можна зробити тільки зверненнями до вищих щаблів влади.   

На завершення семінару було представлено коротке відео «Один день Соні. Поради з енергозбереження», присвячене щоденним енергозберігаючим діям кожної людини та їх ефективності, створене для того, щоб кожен з нас замислився щодо наслідків своїх звичок і дій і спробував їх змінити на краще. Це відео отримали всі учасники семінару для майбутнього використання під час уроків з енергозбереження.

Довідково: Проект «Школи крокують до енергозбереження» був націлений на підвищення енергоефективності в трьох модельних школах Ужгородського району з подальшим поширенням напрацювань і результатів серед інших шкіл району та районнів області.

Незважаючи на свій короткий термін впровадження, проект мав комплексний характер і включав такі групи заходів, як: (1) проведення енергоаудиту і розроблення рекомендацій з підвищення енергоефективності у трьох модельних школах району;

(2) розроблення плану заходів з енергозбереження робочими групами з числа представників працівників шкіл;

(3) розробка планів уроків з енергозбереження і енергоефективності для учнів різних класів і проведення уроків в модельних школах проекту;

(4) розробка промоційних матеріалів, друк та розповсюдження серед школярів, заходи з підвищення обізнаності населення про питання енергоефективності через різноманітні засоби масової інформації, поширення інформації про результати проекту;

Читайте также:  Фигурка TMNT Черепашки Ниндзя 28 см (в асс.) дизайн спальни фото - Пермский городкой портал

(5) проведення загальношкільних заходів з енергозбереження;

(6) покращення енергоефективності трьох модельних шкіл шляхом виконання пріоритетних завдань плану заходів з енергозбереження, розробленого в школах.

Теги:

Источник: http://www.mukachevo.net